CZ banner

Jak správně vybrat dětskou koloběžku?

jak správně vybrat

Tímto článkem se Vám pokusíme poradit či pomoci při výběru správného typu koloběžky. Na začátku je třeba nutno připomenout, že naše rady jsou především subjektivního typu, dle Vašich často kladených dotazů a reakcí. Každé dítě s koloběžkou nakládá a řídí ji jiným způsobem, stejně tak jako každé dítě má jinou váhu a výšku, kde tyto faktory jsou hlavní a rozhodující při správném výběru.

Naleznete u nás koloběžky pro nejmenší děti - tyto koloběžky mají dvě kolečka vzadu a jedno vepředu. Jsou stabilní, ale pomalé a hůře říditelné.

Nejoblíbenější jsou dětské balanční koloběžky typu scooter. Tyto mají dvě kolečka vepředu a vzadu jedno, nebo dvě kolečka vedle sebe pro vyšší nosnost.  Liší se především výškou řídítek, tuhostí natáčecího mechanismu, nosností  a svou variabilitou. Koloběžka zatáčí přenášením váhy tělíčkem dítěte - zatlačením na pravou / levou stranu řídítek.

Dvoukolové jednostopé koloběžky doporučujeme spíše pro větší děti a dospělé.

 

1. FAKTOR VÝŠKY

Velice důležitý faktor při správném výběru koloběžky je VÝŠKA Vašeho dítěte - výška je důležitá pro správnou a pohodlnou manipulaci s koloběžkou. Optimální nastavení řídítek je pod úrovní ramen, nejlépe po prsa, aby se děti mohly dobře zapřít. Proto je nutno velice pečlivě změřit výšku dítěte a porovnat s výškou koloběžky. Většina dětských koloběžek má 3-stupňové nastavení řídítek. Vyšší řídítka, nežli pod ramínka, snižují ovladatelnost koloběžky a jsou nebezpečná při nárazu, kdy může dojít k vybití zubů atd .. 

 

Níže orientačně uvádíme doporučení pro výběr koloběžky dle stáří dítěte.

POZOR !!!    Berte toto pouze jako nápovědu a pečlivě změřte výšku Vašeho dítěte ! V pěti letech se výška dětí liší až o 25 cm !

 

- Pohádková koloběžka  - 2 kolečka vzadu, jedno vepředu. Tato koloběžka není balančního typu, je určena pro nejmenší děti pro pomalou jízdu - max do 4 let

- BERUŠKA - 3v1 -  univerzální balanční koloběžka, díky své variabilitě může sloužit delší časové období, postupně od odrážedla s tyčí  pro nejmenší děti, které ještě nezvládají stabilitu, se demontáží tyče stává odrážedlo, a potom po demontáži sedátka  - balanční scooter.  Kolobka pak velikostí vydrží i do 6... 7 let

- BERUŠKA - 2v1 -  od verze 3v1 se liší pouze tím, že nemá zadní vodící tyč. 

- MINI SCOOTER určeno pro ty nejmenší, ať už chlapečky nebo holčičky. Lehká balanční kolobka s velmi snadným zatáčením. Velikosti  a nosností vydrží do 6 ...7 let

- MAXI SCOOTER - pro děti od 6 let výše. Jedná se vlastně o robustnější a vyšší mini scooter.

- KIDS SCOOTER - lehká a rychlá balanční kolobka s velmi volným systémem řízení, vhodná pro aktivní děti od 6 let

 

2. FAKTOR VÁHY

Druhý velice důležitý faktor je samozřejmě váha dítěte, nejčastější váhové omezení na našich koloběžkách je 40kg, pouze v případě BERUŠEK je maximální povolená váha na doplňkovém sedátku jen 20kg. 


Často kladené dotazy:

 

Jak funguje "balanční" typ koloběžky ?

- Jakmile se dítě lehce opře do řidítka. přenese váhu tělíčka - kolečko se vytočí do strany. Tento typ zatáčení je velice populární a oblíbený, je pro děti nejpřirozenější a nejbezpečnější. Rozvíjí také motoriku dítěte, učí  správné rovnováze a držení těla.

 

Mám 3-roční dítě jakou koloběžku mám zvolit ?

- Důležitý není věk, ale především výška dítěte, podle které se správně rozhodnete do jaké výškové kategorie koloběžek patří. Optimální nastavení řídítek je pod úrovní ramen, nejlépe po prsa, aby se děti mohly rukama dobře zapřít o řídítka. Když pak např. najedou na výmol, díky správnému nastavení výšky řídítek, dovedou zamezit pádu a nárazu. Vyšší řídítka jsou nebezpečná, hrozí vybití zubů atd ... Při běžné výšce tříletého - čtyřletého dítěte vybírejte z MINI SCOOTERů.  Od pěti, šesti let zpravidla výška odpovídá spodní hranici nastavení  řídítek u MAXI SCOOTERů.