CZ banner

Jak správně vybrat dětskou koloběžku?

jj

Tímto článkem se Vám pokusíme poradit a pomoci při výběru správného typu dětské koloběžky. Na začátku je třeba nutno připomenout, že naše rady jsou především subjektivního typu, dle Vašich často kladených dotazů a reakcí. Každé dítě s koloběžkou nakládá a řídí ji jiným způsobem. Každé dítě má jinou váhu a výšku, kde tyto faktory jsou hlavní a rozhodující při správném výběru.

Nejoblíbenější jsou dětské balanční koloběžky typu scooter. Ty mají dvě kolečka vepředu a jedno vzadu, nebo dvě kolečka vedle sebe pro vyšší nosnost. Liší se především výškou řídítek, tuhostí natáčecího mechanismu, nosností a svou variabilitou. Koloběžka zatáčí přenášením váhy tělíčkem dítěte - zatlačením na pravou/levou stranu řídítek. Balanční koloběžky jsou oblíbené také i proto, že velmi dobře rozvíjejí motoriku dítěte. 

Pro nejmenší děti u nás naleznete koloběžky, které mají dvě kolečka vzadu a jedno vepředu. Jsou stabilní, ale pomalé a hůře ovladatelné. 

Dvoukolové jednostopé koloběžky doporučujeme spíše pro větší děti a dospělé. 

 

1. FAKTOR VÝŠKY

Velice důležitý faktor při správném výběru koloběžky je VÝŠKA Vašeho dítěte - výška je důležitá pro správnou a pohodlnou manipulaci s koloběžkou. Optimální nastavení řídítek je pod úrovní ramen, nejlépe po prsa, aby se děti mohly dobře zapřít. Proto je nutno velice pečlivě změřit výšku dítěte a porovnat s výškou koloběžky. Většina dětských koloběžek má 3-stupňové nastavení řídítek. Vyšší řídítka než pod ramínka snižují ovladatelnost koloběžky a jsou nebezpečná při nárazu, kdy může dojít k vybití zubů, nebo jinému úrazu. Obecně platí, že malá koloběžka až tak nevadí, ale velká je nebezpečná. Vždy se vyvaruje vybírat koloběžku stylem "však on do ní doroste"!

Níže orientačně uvádíme doporučení pro výběr koloběžky dle stáří dítěte.

POZOR! Berte toto pouze jako nápovědu a pečlivě změřte výšku Vašeho dítěte! V pěti letech se výška dětí liší až o 25 cm!

  • Tříkolová koloběžka  - 2 kolečka vzadu, jedno vepředu. Tato koloběžka není balančního typu, je určena pro nejmenší děti pro pomalou jízdu - max. do 4 let.
  • BERUŠKA - 3v1 -  univerzální balanční koloběžka, díky své variabilitě může sloužit delší časové období, postupně od odrážedla s tyčí pro nejmenší děti, které ještě nezvládají stabilitu, se demontáží tyče stává odrážedlo, a potom po demontáži sedátka  - balanční scooter. Koloběžka pak velikostí vydrží i do 6-7 let.
  • BERUŠKA - 2v1 -  od verze 3v1 se liší pouze tím, že nemá navíc zadní vodící tyč. 
  • MINI SCOOTER - určeno pro ty nejmenší. Vhodná od 3 let. Lehká balanční koloběžka s velmi snadným zatáčením. Velikosti a nosností vydrží do 6-7 let. Nosnost mini scooterů je výrobci omezena do 30 kg, některé typy do 40 kg.
  • MAXI SCOOTER - pro děti od 5 let výše. Jedná se vlastně o robustnější a vyšší mini scooter. Vzadu má dvě kolečka vedle sebe a silnější brzdičku.
  • MOVINO SKYLIGHT - koloběžka vhodná pro děti od 4,5 roku. Je to scooter se širšími koly, širší deskou a velmi příjemně nastavenou tuhostí ovládání 

 

Dvoukolové koloběžky:

U naprosté většiny těchto koloběžek platí, že její celková velikost i výška koresponduje s průměrem koleček.

  • kolečka 120-125 mm  - pro jezdce s min. výškou 120 cm (min. od 5 - 6 let).
  • kolečka 145 mm - pro jezdce s min. výškou 135 cm.

Koloběžky s kolečky 120-145 mm jsou zpravidla lehké, dětem se s nimi dobře manipuluje a dovedou si na nich užít zábavnou i rychlou jízdu na rovném povrchu. 

  • kolečka 200 mm - pro jezdce min. od 9 let. 

U koloběžek s kolečky 200 mm je již třeba více hledět na jejich nosnost a také hmotnost. Koloběžky se liší také vybavením. Standardní v této kategorii je již odpružení přední vidlice. Brzda je vždy blatníčková, doplňkově může být ovládána také z řídítek. 

Pro dospělé jezdce s hmotností nad 60 kg je vhodné odpružení zadního kola. Nejvybavenější koloběžky pro dospělé bývají vybaveny brzdou kotoučovou.

Doporučení: každé doplňkové vybavení koloběžky zvyšuje její hmotnost. Zvažte, jak budete koloběžku využívat. Pro dlouhé projížďky volte koloběžku plně vybavenou (např. SVX Predátor, SVX WHITEKING , MOVINO X-WAY). Pokud to je ale koloběžka pro děti "jen tak na lítání s kámoši" hledejte spíše jednodušší koloběžky s nízkou hmotností (např. úžasně lehké MOVINO INFINITY, MOVINO COMFORT+).

Koloběžky freestylové

To je už kapitola sama pro sebe. :)
Více najdete v dalším článku ZDE

 


 

Často kladené dotazy:


Jak funguje balanční typ koloběžky?

- Jakmile se dítě lehce opře do řídítek a přenese váhu tělíčka na levou, nebo pravou stranu - kolečko se vytočí do strany. Tento typ zatáčení je velice oblíbený a pro děti nejpřirozenější i nejbezpečnější. Rozvíjí také motoriku dítěte, učí správné rovnováze a držení těla.

Mám 3-roční dítě jakou koloběžku mám zvolit ?

- Důležitý není věk, ale především výška dítěte, podle které se správně rozhodnete do jaké výškové kategorie koloběžek patří. Optimální nastavení řídítek je pod úrovní ramen, nejlépe po prsa, aby se děti mohly rukama dobře zapřít o řídítka. Když pak např. najedou na výmol, díky správnému nastavení výšky řídítek, dovedou zamezit pádu a nárazu. Vyšší řídítka jsou nebezpečná, hrozí vybití zubů, nebo jiný úraz. Při běžné výšce tříletého/čtyřletého dítěte vybírejte z MINI SCOOTERŮ. Od pěti/šesti let zpravidla výška odpovídá spodní hranici nastavení řídítek u MAXI SCOOTEŮ.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení