Jak správně vybrat freestyle koloběžku?

V předchozím článku jsme se Vám pokoušeli poradit jak správně vybrat dětskou koloběžku pro Vaše nejmenší, dnes se podíváme aspoň na pár základních informací o freestyle koloběžkách a pokusíme se Vám nastínit základní rozdělení našich nabízených freestyle koloběžek. Opět bychom Vás rádi chtěli informovat že veškeré rady, tipy a informace obsažené v tomto článku jsou subjektivní na základě vašich často kladených dotazů a otázek na telefonu. 

vybrat_koloběžku_223332

U výběru freestyle koloběžky záleží na 3 nedůležitějších faktorech - věk a hmotnost jezdce, úroveň jízdy (způsob jízdy - výška skoků, náročnost na dopady, typy triků) a v neposlední řadě také i cena ...

 

1. Věk jezdce

Začátečnické freestyle koloběžky (cenová kategorie do 2.000,-) v naší nabídce se pohybují ve váhové kategorii od 3,4 do 3,9 kg a jsou vhodné především jezdcům od 8 let, s tím, že nosnost koloběžky je pevně určená na 100kg váhy (do této nosnosti je zohledňováno i to, že váha jezdce se znásobuje 2x až 5x když provádí skoky a dopadá takto na zem). Tyto koloběžky jsou materiálem dostačující a při pravidelné kontrole a správném zacházení vydrží i několik sezon - záleží na vytížení.

 

2. Úroveň jízdy

Pokročilejší jezdec již musí vědět co od koloběžky očekávat, znát její limity a naučit se s nimi zacházet. Pokročilý jezdec, který na kolobce skáče, sjíždí obrubníky a jinak trikuje musí také vědět jak se správně o tuto koloběžku postarat a jak s ní nakládat (pravidelná kontrola a dotahování šroubů). Při koupi je třeba vždy počítat s tím, že u začátečnické kolobky s nosností 100 kg se nepočítá s vyššími skoky a dopady. Zcela jinak to je u profesionální koloběžky se stejnou nosností.

 

3. Cena

Cena freestyle koloběžky závisí především na tom, z jak kvalitních dílů je sestavena. Roli v určení ceny koloběžky hraje:

- materiál, typ a pevnost desky, vidlice a řidítek. Důležitá je také šířka a délka desky - např. zesílené street modely,

- kvalita koleček (střed z obyčejného plastu, tvrzeného PP plastu nebo z hliníku) a ložisek (v naší nabídce minimálně ABEC7 nebo top ABEC9). Důležitá je také velikost koleček (základní 100 mm nebo 110 mm). Větší kolečka mají výhodu zpravidla větší životnosti a hlavně jsou příjemnější pro jízdu. Hleďte také na kvalitu gumy koleček.

- typ hlavového složení - nejjednodušší závitové, nebo integrované (IHC, HIC a jiné kompresní systémy)

- brzda a její způsob provedení a uchycení - jednoduché plechová na pérku, šroubovaná kovová  otevřená nebo uzavřená.

- důležitá je také  kvalita gripů i jejich délka


 

Kategorie nabízených koloběžek

Náročný jezdec

K této kategorii můžeme přiřadit koloběžky MOVINO KRAKEN a SLAVE. Tyto stuntky mají nejen prodlouženou tyč řídítek, ale také extrémně hrubou a širokou desku 125 mm. IHC i AL 110 kolečka jsou samozřejmostí. U Krakena dokonce 120 mm. I na první pohled je jasné, že tito krasavci taky něco dokážou a přežijí i pořádný skejting.

Náročnější jezdec

Pokud jste už nějakou freestylku jezdili a už víte, co chcete - tak tyto jsou pro Vás. MOVINO X-CORE, ELITE, MANIAC. Tyto koloběžky mají celohliníková kolečka 110mm, IHC kompresní integrovaný systém a váhu 3,8-3,9kg. Šířka řídítek je 55 cm, výška 83 cm, délka 68 cm. Oproti standardu jsou kolobky o  kousek delší  a širší, no a hlavně mají větší pevnost. Jejich výhody poznají kluci už od jedenácti let, když začínají trochu "chlapatět". Při slušném zacházení a dobré údržbě jim může dobře sloužit až do dospělosti.

Středně náročný jezdec

K této kategorii můžeme přiřadit koloběžky MOVINO  EDGE a EDGE RED EDITION. Tyto koloběžky jsou takový ten "zlatý standard"  - mají hliníková kolečka průměru 100mm.  Šířka řídítek je 49 cm, výška 83 cm, délka 64 cm.

U značky SVX v této kategorii najdete širokou nabídku v modelech ELLEGANCE, REVENGE a FURY.

Velmi povedené jsou také modely značky ENERO PB - GOLD, SILVER, BLACK SNAKE, které vynikají prodlouženou tyčí pro vyšší jezdce, nebo  královna pro holky -  PB PURPLE QUEEN

Koloběžky jsou určené jak pro rekreační jízdu, tak i pro zábavu a freestyle ježdění v street a skate parcích. Ideální pro děti od 9 let a dospívající.

Mírně pokročilý

Pro mladší kluky i holky, kteří chtějí na kolobce hodně jezdit se perfektně hodí MOVINO NITRO a GLIDE. Tyto koloběžky mají kvalitní nylonové kolečka, trojšroubovou závitovou objímku a váhu zhruba 3.4kg. Šířka řídítek je 49 cm, výška 81 cm, délka 64 cm. Vynikají svou lehkostí, což je pro mladší jezdce velkou výhodou. Koloběžky jsou určené jak pro rekreační jízdu, tak i pro zábavu a freestyle ježdění v street a skate parcích. Ideální pro děti od 8 do 12 let.

 

Do této kategorie patří akčně barevné koloběžky PB KATANA, PB SCORPIO, SVX RAMPAGE . Tyto koloběžky mají PP kolečka, kompozitní jádra koleček a velmi nízkou hmotnost. Koloběžky jsou určené jak pro rekreační jízdu, tak i pro zábavu freestyle ježdění v street a skate parcích. Vhodné pro menší kluky a holky - začátečníky.