CZ banner

Jak správně vybrat freestyle koloběžku?

Jak vybrat freestyle koloběžku

U výběru freestyle koloběžky záleží na těchto nedůležitějších faktorech - věk, hmotnost a výška jezdce a jeho skill (dovednost a způsob jízdy - výška skoků, náročnost na dopady, typy triků) a v neposlední řadě také i cena.

1. Věk jezdce

Začátečnické freestyle koloběžky (cenová kategorie do 2.000,-Kč v naší nabídce) jsou vhodné především jezdcům od 7 let, s tím, že nosnost koloběžky je pevně určená na 100 kg váhy (do této nosnosti je zohledňováno i to, že váha jezdce se znásobuje 2x až 5x když provádí skoky a dopadá takto na zem). Tyto koloběžky jsou materiálem dostačující a při pravidelné kontrole a správném zacházení vydrží i několik sezon - záleží na vytížení.

2. Úroveň jízdy

Pokročilejší jezdec již musí vědět, co od koloběžky očekávat, znát její limity a naučit se s nimi zacházet. Pokročilý jezdec, který na koloběžce skáče, sjíždí obrubníky a jinak trikuje ví, že jízda na limitech jeho dovedností je sice zábavná, ale nepovedený dopad může vést k havárii. Důležitá je také pravidelná kontrola koloběžky a dotahování šroubů. 

3. Cena

Cena freestyle koloběžky závisí především na tom z jak kvalitních dílů je sestavena. Roli v určení ceny koloběžky hraje:

  • materiál, typ a pevnost desky, vidlice a řídítek. Důležitá je také šířka a délka desky - např. zesílené street modely.
  • kvalita koleček (střed z obyčejného plastu, tvrzeného PP plastu nebo z hliníku) a ložisek (v naší nabídce minimálně ABEC7 nebo top ABEC9). Důležitá je také velikost koleček (základní 100 mm nebo 110 až 120 mm). Větší kolečka mají výhodu zpravidla větší životnosti a hlavně jsou příjemnější pro jízdu. Hleďte také na kvalitu gumy koleček.
  • typ hlavového složení - nejjednodušší závitové, nebo integrované (IHC, HIC a jiné kompresní systémy).
  • brzda a její způsob provedení a uchycení - jednoduchá plechová na pérku, šroubovaná kovová flexi brzda.
  • tyč - vlaštovka, vlaštovka se vzpěrami nebo T-bar a materiál tyče - ocel, odlehčené tyče slitiny Al, slitiny Ni-Cr. Rozhodující je výška koloběžky. Standardní výška 80-82 cm je vhodná pro nižší jezdce. Od 155 cm výšky doporučujeme tyč zvýšenou 88-90 cm. Pro jezdce nad 170 cm se hodí tyč 95-100 cm. 
  • důležitá je také  kvalita gripů i jejich délka.


 
Kategorie nabízených koloběžek

Náročnější vyšší jezdec

K této kategorii můžeme přiřadit koloběžky MOVINO KRAKEN a MAMBA. Tyto stuntky mají nejen prodlouženou tyč řídítek, ale také extrémně hrubou a širokou desku 125 mm. IHC i AL 120 kolečka jsou samozřejmostí. I na první pohled je jasné, že tito krasavci taky něco dokážou a přežijí i pořádný skejting.

kraken + mamba

Náročnější jezdec

Pokud jste už nějakou freestylku jezdili a už víte co chcete, tak tyto modely jsou to pravé pro Vás. MOVINO SLAVE a X-CORE. Tyto koloběžky jsou vhodné od výšky jezdce 155 cm, mají celohliníková kolečka 110 mm, IHC kompresní integrovaný systém. Oproti standardu jsou koloběžky o kousek delší i širší, a hlavně mají větší výšku (88 cm). Jejich výhody poznají kluci už od jedenácti let, když začínají trochu "chlapatět". X-CORE je štíhlejší elegantní koloběžka na jízdu a trikování. SLAVE je drsný street model se širokou deskou a širokým t-barem.

slave + xcore

U značky SVX v této kategorii najdete širokou nabídku v modelech ELLEGANCE a REVENGE nebo u SP DARK GOLD. 
Velikostí jsou vhodné pro děti od 8 let až do 160 cm výšky.

edge_1

Velmi povedené jsou také modely značky PB - GOLD a BLACK SNAKE, které vynikají prodlouženou tyčí pro vyšší jezdce (od 155 cm).

V této kategorii naleznete také vymazlenější modely s integrovaným IHC kompresním systémem.

Novinka MOVINO MANIAC nebo celohliníkové MOVINO ELITE se zajímavě tvarovanou deskou a špičkovými barvami uspokojí i náročnější mladší jezdce. SP NEOCHROME a GALAXY jsou obdobou modelu MOVINO ELITE.

maniac

Mírně pokročilý

Pro mladší kluky i holky, kteří chtějí na koloběžce hodně jezdit se perfektně hodí MOVINO NITRO a GLIDE. Tyto koloběžky mají kvalitní kompozitní kolečka, 3-šroubovou závitovou objímku a váhu zhruba 3.4 kg. Šířka řídítek je 49 cm, výška 81 cm, délka 64 cm. Vynikají svou lehkostí, což je pro mladší jezdce velkou výhodou. Koloběžky jsou určené jak pro rekreační jízdu, tak i pro zábavu a freestyle ježdění v street a skate parcích. Ideální pro děti od 7 do 11 let.

 GLIDE A NITRO

Mladý začátečník 
 
Do této kategorie patří barevné koloběžky SP REVERSE HERO, SVX RAMPAGE nebo RAVAGE . Tyto koloběžky mají PP kolečka, klasickou konstrukci. Koloběžky jsou určené jak pro rekreační jízdu, tak i pro zábavu freestyle ježdění v street a skate parcích. Vhodné pro menší kluky a holky - začátečníky.