Jak správně vybrat paddleboard?

2020

Pro koho je SUP určen?

(SUP - Stand Up Paddle = pádlování ve stoje)

SUP je určen pro každého, kdo si chce užít trochu zábavy na vodě, a to bez ohledu na věk či fyzické předpoklady. Jízda nevyžaduje speciální dovednosti, náročnost paddleboardingu si určuje každý sám - záleží jen na tom, kam se na paddleboardu vydá. Díky svým rozměrům jsou stabilnější a je lehčí na nich stát než na klasickém surfu. Jízdu na paddleboardu zvládne každý od dětí až po seniory!

Jaké jsou výhody nafukovacích paddleboardů?

Nafukovací paddleboardy jsou maximálně skladné i v malém prostoru. Ve složeném stavu se snadno převáží a díky popruhům i přenáší. I když to nemusí na první pohled vypadat, tak jsou velmi odolné vůči poškození (kamínky, slaná voda, nárazy…). Na snadné nafouknutí i vyfouknutí pumpou stačí pár minut a můžete do vody! Paddleboard je po nafouknutí speciální pumpou tvrdý a neprohýbá se.

Jaké druhy paddleboardů nabízíme?

U nás v nabídce naleznete hlavně Allround (univerzální) paddleboardy. Je to nejčastější varianta, na kterou můžete narazit na vodě. Mají klasický oválný tvar a většinou trochu zvednutou špičku. Výhodou je jejich univerzálnost – můžete si ho vzít na rybník, moře, jezero i řeku a zároveň jsou snadno ovladatelné.

  • Paddleboard na všechny vodní plochy pro všechny typy lidí.
  • Paddleboardy bývají dostatečně stabilní a to i pro těžší jedince nebo více lidí najednou.
  • Vhodné pro začátečníky, kteří ještě nevědí, kam je to potáhne, nebo si chtějí SUP poprvé vyzkoušet.

paddle (2)

Yoga paddleboard má tvar určený přímo na cvičení jógy na vodě. Patří k těm s největším výtlakem a je širší než ostatní paddleboardy, aby na něm člověk mohl snáze udržet rovnováhu při cvičení. Úchyty a madla bývají umístěny dokola paddleboardu. Středový úchop nemá, překážel by totiž při cvičení. Díky své stabilitě a vysokému výtlaku můžete paddleboard využívat i jako rodinný!

  • Ideální na cvičení jógy, nebo posilování s vlastní vahou.
  • Vhodné i jako rodinný paddleboard díky své velké stabilitě a šířce.

paddle (1) 

Na co myslet při výběru paddleboardu?

1. NOSNOST PADDLEBOARDU

Nosnost paddleboardů se většinou pohybuje mezi 80-145 kg. Při jeho výběru musíte zvážit, kdo na paddleboardu bude jezdit a dle toho vybírat jeho nosnost. U jedinců je výběr jednoduchý.

- Pokud na paddleboardu bude jezdit střídavě více osob, tak by měla být nosnost vybrána podle nejtěžšího z nich.

- Pokud na něm bude jezdit více osob najednou, tak musíte hmotnosti osob sečíst a velká nosnost je nutností!

Když zvolíte menší nosnost, než je Vaše hmotnost, tak dojde k většímu ponoření prkna, které se hůř ovládá, nebo to nejde vůbec, paddleboard je nestabilní a má velký odpor při pádlování.

2. DÉLKA PADDLEBOARDU

Měla by odpovídat stylu vaší jízdy, zkušenostem a využití. Ideální velikostí jsou střední desky od 270 do 370 cm, které mají mnohostranné využití a jsou určeny pro široké spektrum lidí. Obecně platí, že čím delší prkno (od 380 cm výš), tím je rychlejší, ale hůře se ovládá.

3. ŠÍŘKA PADDLEBOARDU

Čím širší je deska paddleboardu, tím je paddleboard stabilnější a je menší riziko převrácení se. Ideální šířka je okolo 78 cm. Pokud jste však příznivci adrenalinu, můžete investovat také do úzké desky, která není tolik stabilní (vyžaduje tedy již nějaké zkušenosti), ale je rychlejší.

4 

Doporučená SUP výbava

Ve většině případů je již vše potřebné součástí balení - pumpa, obal, pádlo i opravná sada na paddleboard.

  • V každém případě potřebujete vhodné paddleboard pádlo. Můžete u nás vybírat z několika nastavitelných velikostí a materiálů.
  • SUP pumpa - většina se drží v rozmezí 15–18 PSI a pokud takový tlak nevytvoříte, paddleboard výrazně ztratí na svých jízdních vlastnostech i nosnosti. Pozor tedy, protože takový tlak nenafouknete obyčejnou pumpou.

I u paddleboardingu je kladen velký důraz na bezpečnost. Každý by měl dodržovat pokyny pro bezpečný pohyb na vodě a používat jistící lano (leash) a podle svých plaveckých schopností zvážit i záchrannou plovací vestu.

  • Jistící lano (leash) je důležitá bezpečností pomůcky, kterou připevníte svůj paddleboard k noze. Při případném převrhnutí zůstane paddleboard u Vás a máte se čím nadnášet na vodě.
  • Dalším produktem u nás v nabídce je sedátko na paddleboard, které je určené pro veslování na paddleboardu vsedě. Sedátko pasuje na všechny modely ENERO, ale i na ostatní desky vybavené úchyty pro montáž sedáku. 

k