CZ banner

Jak správně vybírat ?

Jak správně vybrat freestyle koloběžku?

Jak vybrat freestyle koloběžku cu

U výběru freestyle koloběžky záleží na těchto nedůležitějších faktorech - věk, hmotnost a výška jezdce a jeho skill (dovednost a způsob jízdy - výška skoků, náročnost na dopady, typy triků) a v neposlední řadě také i cena.

1. Věk jezdce

Začátečnické freestyle koloběžky (cenová kategorie do 2.000,-Kč v naší nabídce) jsou vhodné především jezdcům od 6 let, s tím, že nosnost koloběžky je pevně určená na 100 kg váhy (do této nosnosti je zohledňováno i to, že váha jezdce se znásobuje 2x až 5x když provádí skoky a dopadá takto na zem). Tyto koloběžky jsou materiálem dostačující a při pravidelné kontrole a správném zacházení vydrží i několik sezon - záleží na vytížení. V naší nabídce naleznete také freestylky pro nejmenší jezdce, se sníženou tyčí MOVINO TYRO.

2. Úroveň jízdy

Pokročilejší jezdec již musí vědět, co od koloběžky očekávat, znát její limity a naučit se s nimi zacházet. Pokročilý jezdec, který na koloběžce skáče, sjíždí obrubníky a jinak trikuje ví, že jízda na limitech jeho dovedností je sice zábavná, ale nepovedený dopad může vést k havárii. Důležitá je také pravidelná kontrola koloběžky a dotahování šroubů.  Pro jízdu na freestylce je potřebná přilba, která kryje spánky MOVINO OPS.

3. Cena

Cena freestyle koloběžky závisí především na tom, z jak kvalitních dílů je sestavena. Roli v určení ceny koloběžky hraje:

 • materiál, typ a pevnost desky, vidlice a řídítek. Důležitá je také šířka a délka desky - např. zesílené street modely.
 • kvalita koleček (střed z obyčejného plastu, tvrzeného PP plastu z hliníku nebo plná nylonová kola) a ložisek (v naší nabídce minimálně v provedení ABEC7, u většiny modelů top ABEC9). Důležitá je také velikost koleček (základní 100 mm nebo 110 až 120 mm). Větší kolečka mají výhodu zpravidla větší životnosti a hlavně jsou příjemnější pro jízdu. Hleďte také na kvalitu gumy koleček.
 • typ hlavového složení - nejjednodušší závitové, nebo integrované (IHC, HIC a jiné kompresní systémy).
 • brzda a její způsob provedení a uchycení - šroubovaná kovová flexi brzda.  U nejlevnějších modelů bývá jednoduchá brzdy na pérku.
 • tyč - vlaštovka, vlaštovka se vzpěrami nebo T-bar a materiál tyče - ocel, odlehčené tyče slitiny Al, slitiny Ni-Cr. Rozhodující je výška koloběžky. Standardní výška 80-82 cm je vhodná pro nižší jezdce. Od 155 cm výšky doporučujeme freestylky s tyčí zvýšenou 88-90 cm. Pro jezdce nad 170 cm se hodí koloběžky o výšce 95-100 cm. 
 • důležitá je také  kvalita gripů i jejich délka.


 
Kategorie nabízených koloběžek

Náročnější vyšší jezdec

K této kategorii můžeme přiřadit koloběžky MOVINO KRAKEN MAMBA. Tyto stuntky mají nejen prodlouženou tyč řídítek, ale také extrémně hrubou a širokou desku 125 mm. IHC i AL 120 kolečka jsou samozřejmostí. I na první pohled je jasné, že tito krasavci taky něco dokážou a přežijí i pořádný skejting.

kraken + mamba

Náročnější jezdec

Pokud jste už nějakou freestylku jezdili a už víte, co chcete, tak tyto modely jsou to pravé pro Vás. MOVINO SLAVE a X-CORE. Tyto koloběžky jsou vhodné od výšky jezdce 155 cm, mají celohliníková kolečka 110 mm, IHC kompresní integrovaný systém. Oproti standardu jsou koloběžky o kousek delší i širší, a hlavně mají větší výšku (88 cm). Jejich výhody poznají kluci už od jedenácti let, když začínají trochu "chlapatět". X-CORE je štíhlejší elegantní koloběžka na jízdu a trikování. SLAVE je drsný street model se širokou deskou a širokým t-barem.

slave + xcore

U značky SVX v této kategorii jsou obdobou modely ELLEGANCE a REVENGE nebo u SP DARK GOLD. 
Velikostí jsou vhodné pro děti od 8 let až do 160 cm výšky.

edge_1

Velmi povedené jsou také modely značky PB - GOLD a BLACK SNAKE, které vynikají prodlouženou tyčí pro vyšší jezdce (od 155 cm).

V této kategorii naleznete také vymazlenější modely s integrovaným IHC kompresním systémem.

Novinky roku 2021  MOVINO MANIAC a MOVINO HAZE s nylonovými plnými koly nebo celohliníkové MOVINO ELITE se zajímavě tvarovanou deskou a špičkovými barvami uspokojí i náročnější mladší jezdce. SP NEOCHROME a GALAXY jsou obdobou modelu MOVINO ELITE.

maniac

Mírně pokročilý

Pro mladší kluky i holky, kteří chtějí na koloběžce hodně jezdit se perfektně hodí MOVINO NITRO a GLIDE. Tyto koloběžky mají kvalitní kompozitní kolečka, 3-šroubovou závitovou objímku a váhu zhruba 3.4 kg. Šířka řídítek je 49 cm, výška 81 cm, délka 64 cm. Vynikají svou lehkostí, což je pro mladší jezdce velkou výhodou. Koloběžky jsou určené jak pro rekreační jízdu, tak i pro zábavu a freestyle ježdění v street a skate parcích. Ideální pro děti od 7 do 11 let.

 GLIDE A NITRO

Mladý začátečník 
 
V této kategorii najdete unikátní MOVINO TYRO - freestylky se sníženou tyčí pro nejmenší jezdce již od 6 let. Tyto koloběžky mají PP kolečka, klasickou konstrukci a jsou úžasně lehké - hmotnost pouhých 2,9 kg. Nízká hmotnost je pro začátečníky velmi důležitá. Ono to není až tak snadné, odlepit kolobku od země i pro menší pohopsnutí :):):)
Jak správně vybrat dětskou koloběžku?

jj

Tímto článkem se Vám pokusíme poradit a pomoci při výběru správného typu dětské koloběžky. Na začátku je třeba nutno připomenout, že naše rady jsou především subjektivního typu, dle Vašich často kladených dotazů a reakcí. Každé dítě s koloběžkou nakládá a řídí ji jiným způsobem. Každé dítě má jinou váhu a výšku, kde tyto faktory jsou hlavní a rozhodující při správném výběru.

Nejoblíbenější jsou dětské balanční koloběžky typu scooter. Ty mají dvě kolečka vepředu a jedno vzadu, nebo dvě kolečka vedle sebe pro vyšší nosnost. Liší se především výškou řídítek, tuhostí natáčecího mechanismu, nosností a svou variabilitou. Koloběžka zatáčí přenášením váhy tělíčkem dítěte - zatlačením na pravou/levou stranu řídítek. Balanční koloběžky jsou oblíbené také i proto, že velmi dobře rozvíjejí motoriku dítěte. 

Pro nejmenší děti u nás naleznete koloběžky, které mají dvě kolečka vzadu a jedno vepředu. Jsou stabilní, ale pomalé a hůře ovladatelné. 

Dvoukolové jednostopé koloběžky doporučujeme spíše pro větší děti a dospělé. 

 

1. FAKTOR VÝŠKY

Velice důležitý faktor při správném výběru koloběžky je VÝŠKA Vašeho dítěte - výška je důležitá pro správnou a pohodlnou manipulaci s koloběžkou. Optimální nastavení řídítek je pod úrovní ramen, nejlépe po prsa, aby se děti mohly dobře zapřít. Proto je nutno velice pečlivě změřit výšku dítěte a porovnat s výškou koloběžky. Většina dětských koloběžek má 3-stupňové nastavení řídítek. Vyšší řídítka než pod ramínka snižují ovladatelnost koloběžky a jsou nebezpečná při nárazu, kdy může dojít k vybití zubů, nebo jinému úrazu. Obecně platí, že malá koloběžka až tak nevadí, ale velká je nebezpečná. Vždy se vyvaruje vybírat koloběžku stylem "však on do ní doroste"!

Níže orientačně uvádíme doporučení pro výběr koloběžky dle stáří dítěte.

POZOR! Berte toto pouze jako nápovědu a pečlivě změřte výšku Vašeho dítěte! V pěti letech se výška dětí liší až o 25 cm!

 • Tříkolová koloběžka  - 2 kolečka vzadu, jedno vepředu. Tato koloběžka není balančního typu, je určena pro nejmenší děti pro pomalou jízdu - max. do 4 let.
 • BERUŠKA - 3v1 -  univerzální balanční koloběžka, díky své variabilitě může sloužit delší časové období, postupně od odrážedla s tyčí pro nejmenší děti, které ještě nezvládají stabilitu, se demontáží tyče stává odrážedlo, a potom po demontáži sedátka  - balanční scooter. Koloběžka pak velikostí vydrží i do 6-7 let.
 • BERUŠKA - 2v1 -  od verze 3v1 se liší pouze tím, že nemá navíc zadní vodící tyč. 
 • MINI SCOOTER - určeno pro ty nejmenší. Vhodná od 3 let. Lehká balanční koloběžka s velmi snadným zatáčením. Velikosti a nosností vydrží do 6-7 let. Nosnost mini scooterů je výrobci omezena do 30 kg, některé typy do 40 kg.
 • MAXI SCOOTER - pro děti od 5 let výše. Jedná se vlastně o robustnější a vyšší mini scooter. Vzadu má dvě kolečka vedle sebe a silnější brzdičku.
 • MOVINO SKYLIGHT - koloběžka vhodná pro děti od 4,5 roku. Je to scooter se širšími koly, širší deskou a velmi příjemně nastavenou tuhostí ovládání 

 

Dvoukolové koloběžky:

U naprosté většiny těchto koloběžek platí, že její celková velikost i výška koresponduje s průměrem koleček.

 • kolečka 120-125 mm  - pro jezdce s min. výškou 120 cm (min. od 5 - 6 let).
 • kolečka 145 mm - pro jezdce s min. výškou 135 cm.

Koloběžky s kolečky 120-145 mm jsou zpravidla lehké, dětem se s nimi dobře manipuluje a dovedou si na nich užít zábavnou i rychlou jízdu na rovném povrchu. 

 • kolečka 200 mm - pro jezdce min. od 9 let. 

U koloběžek s kolečky 200 mm je již třeba více hledět na jejich nosnost a také hmotnost. Koloběžky se liší také vybavením. Standardní v této kategorii je již odpružení přední vidlice. Brzda je vždy blatníčková, doplňkově může být ovládána také z řídítek. 

Pro dospělé jezdce s hmotností nad 60 kg je vhodné odpružení zadního kola. Nejvybavenější koloběžky pro dospělé bývají vybaveny brzdou kotoučovou.

Doporučení: každé doplňkové vybavení koloběžky zvyšuje její hmotnost. Zvažte, jak budete koloběžku využívat. Pro dlouhé projížďky volte koloběžku plně vybavenou (např. SVX Predátor, SVX WHITEKING , MOVINO X-WAY). Pokud to je ale koloběžka pro děti "jen tak na lítání s kámoši" hledejte spíše jednodušší koloběžky s nízkou hmotností (např. úžasně lehké MOVINO INFINITY, MOVINO COMFORT+).

Koloběžky freestylové

To je už kapitola sama pro sebe. :)
Více najdete v dalším článku ZDE

 


 

Často kladené dotazy:


Jak funguje balanční typ koloběžky?

- Jakmile se dítě lehce opře do řídítek a přenese váhu tělíčka na levou, nebo pravou stranu - kolečko se vytočí do strany. Tento typ zatáčení je velice oblíbený a pro děti nejpřirozenější i nejbezpečnější. Rozvíjí také motoriku dítěte, učí správné rovnováze a držení těla.

Mám 3-roční dítě jakou koloběžku mám zvolit ?

- Důležitý není věk, ale především výška dítěte, podle které se správně rozhodnete do jaké výškové kategorie koloběžek patří. Optimální nastavení řídítek je pod úrovní ramen, nejlépe po prsa, aby se děti mohly rukama dobře zapřít o řídítka. Když pak např. najedou na výmol, díky správnému nastavení výšky řídítek, dovedou zamezit pádu a nárazu. Vyšší řídítka jsou nebezpečná, hrozí vybití zubů, nebo jiný úraz. Při běžné výšce tříletého/čtyřletého dítěte vybírejte z MINI SCOOTERŮ. Od pěti/šesti let zpravidla výška odpovídá spodní hranici nastavení řídítek u MAXI SCOOTEŮ.