Jak správně vybírat ?

Jak správně vybrat freestyle koloběžku?

V předchozím článku jsme se Vám pokoušeli poradit jak správně vybrat dětskou koloběžku pro Vaše nejmenší, dnes se podíváme aspoň na pár základních informací o freestyle koloběžkách a pokusíme se Vám nastínit základní rozdělení našich nabízených freestyle koloběžek. Opět bychom Vás rádi chtěli informovat že veškeré rady, tipy a informace obsažené v tomto článku jsou subjektivní na základě vašich často kladených dotazů a otázek na telefonu. 

vybrat_koloběžku_223332

U výběru freestyle koloběžky prakticky záleží na 3 důležitých faktorech - věk jezdce, úroveň jízdy (znalost ovládání koloběžky) a v neposlední řadě také i cena ...

 

1. Věk jezdce

Začáteční freestyle koloběžky (cenová kategorie do 2.000,-) v naší nabídce se pohybují ve váhové kategorii od 3,4 do 3,9kg a jsou vhodné především jezdcům od 8 let, s tím, že nosnost koloběžky je pevně určená na 100kg váhy (do této nosnosti je zohledňováno i to, že váha jezdce se znásobuje 2x až 3x když provádí skoky a dopadá takto na zem). Tyto koloběžky jsou materiálem dostačující a při pravidelné kontrole a správném zacházení vydrží i více než jedno léto - záleží na vytížení.

 

2. Úroveň jízdy

Pokročilejší jezdec již musí vědět co od koloběžky očekávat, znát její limity a naučit se s nimi zacházet. Pokročilejší koloběžky (nad 2.000,-) pak doporučujeme opravdu pro pokročilejší jezdce, kteří již vědí jak se správně o tuto koloběžku postarat a jak s ní nakládat (pravidelná kontrola a dotahování šroubů). 

 

3. Cena

Cena freestyle koloběžky závísí především na tom z jak kvalitních dílů je sestavena. Roli v určení ceny koloběžky hraje:

- kvalita koleček (střed z obyčejného plastu, tvrzeného plastu nebo z hliníku) a ložisek (která buď jsou nebo nejsou jejich součástí), velikost koleček (základní 100 mm nebo 110 mm)

- typ hlavového složení - nejjednoduší závitové (kde může být rozdíl v počtu závitů na objímce) nebo integrované (IHC, HIC a jiné kompresní systémy)

- materiál, typ a pevnost desky, vidlice a řidítek

- případně také kvalita gripů


 

Kategorie nabízených koloběžek

Náročnější jezdec

K této kategorii můžeme přiřadit koloběžky MOVINO X-CORE a ELITE. Tyto koloběžky mají celohliníkové kolečka, společně s hliníkovými ložisky, kolečka o průměru 110mm, IHC kompresní integrovaný systém a váhu 3,8-3,9kg. Šířka řídítek je 55 cm, výška 83 cm, délka 68 cm. Koloběžky jsou určené pro zábavu a freestyle ježdění v street a skate parcích, přímo stavěné na triky. Ideální pro děti od 11 let dospívající a dospělé.

 Středně náročný jezdec

K této kategorii můžeme přiřadit koloběžky MOVINO  EDGE a EDGE RED EDITION. Tyto koloběžky mají hliníková kolečka průměru 100mm, trojšroubovou závitovou objímku. Šířka řídítek je 49 cm, výška 83 cm, délka 64 cm.

Také u značky SVX v této kategorii najdete širokou nabídku v modelech ELLEGANCE, REVENGE a FURY.

Koloběžky jsou určené jak pro rekreační jízdu, tak i pro zábavu a freestyle ježdění v street a skate parcích. Ideální pro děti od 9 let a dospívající.

 

 Mírně pokročilý

Do této kategorie řadíme koloběžky MOVINO NITRO a GLIDE. Tyto koloběžky mají kvalitní nylonové kolečka, trojšroubovou závitovou objímku a váhu zhruba 3.4kg. Šířka řídítek je 49 cm, výška 81 cm, délka 64 cm. Koloběžky jsou určené jak pro rekreační jízdu, tak i pro zábavu a freestyle ježdění v street a skate parcích. Ideální pro děti od 9 let a dospívající.

 

Začátečník až mírně pokročilý

Do této kategorie patří akčně barevné koloběžky SVX RAMPAGE GREEN a WHITE, RAVAGE BLUE a také PB KATANA a SCORPIO. Tyto koloběžky mají PU kolečka, trojšroubovou závitovou objímku, kompozitní jádra koleček a velmi nízkou hmotnost - 3,1kg. Koloběžky jsou určené jak pro rekreační jízdu, tak i pro zábavu freestyle ježdění v street a skate parcích. Ideální pro děti od 8 let. 

Jak správně vybrat dětskou koloběžku?

jak správně vybrat

Tímto článkem se Vám pokusíme poradit či pomoci při výběru správného typu koloběžky. Na začátku je třeba nutno připomenout, že naše rady jsou především subjektivního typu, dle Vašich často kladených dotazů a reakcí. Každé dítě s koloběžkou nakládá a řídí ji jiným způsobem, stejně tak jako každé dítě má jinou váhu a výšku, kde tyto faktory jsou hlavní a rozhodující při správném výběru.

Naleznete u nás koloběžky pro nejmenší děti - tyto koloběžky mají dvě kolečka vzadu a jedno vepředu. Jsou stabilní, ale pomalé a hůře říditelné.

Nejoblíbenější jsou dětské balanční koloběžky typu scooter. Tyto mají dvě kolečka vepředu a vzadu jedno, nebo dvě kolečka vedle sebe pro vyšší nosnost.  Liší se především výškou řídítek, tuhostí natáčecího mechanismu, nosností  a svou variabilitou. Koloběžka zatáčí přenášením váhy tělíčkem dítěte - zatlačením na pravou / levou stranu řídítek.

Dvoukolové jednostopé koloběžky doporučujeme spíše pro větší děti a dospělé.

 

1. FAKTOR VÝŠKY

Velice důležitý faktor při správném výběru koloběžky je VÝŠKA Vašeho dítěte - výška je důležitá pro správnou a pohodlnou manipulaci s koloběžkou. Optimální nastavení řídítek je pod úrovní ramen, nejlépe po prsa, aby se děti mohly dobře zapřít. Proto je nutno velice pečlivě změřit výšku dítěte a porovnat s výškou koloběžky. Většina dětských koloběžek má 3-stupňové nastavení řídítek. Vyšší řídítka, nežli pod ramínka, snižují ovladatelnost koloběžky a jsou nebezpečná při nárazu, kdy může dojít k vybití zubů atd .. 

 

Níže orientačně uvádíme doporučení pro výběr koloběžky dle stáří dítěte.

POZOR !!!    Berte toto pouze jako nápovědu a pečlivě změřte výšku Vašeho dítěte ! V pěti letech se výška dětí liší až o 25 cm !

 

- Pohádková koloběžka  - 2 kolečka vzadu, jedno vepředu. Tato koloběžka není balančního typu, je určena pro nejmenší děti pro pomalou jízdu - max do 4 let

- BERUŠKA - 3v1 -  univerzální balanční koloběžka, díky své variabilitě může sloužit delší časové období, postupně od odrážedla s tyčí  pro nejmenší děti, které ještě nezvládají stabilitu, se demontáží tyče stává odrážedlo, a potom po demontáži sedátka  - balanční scooter.  Kolobka pak velikostí vydrží i do 6... 7 let

- BERUŠKA - 2v1 -  od verze 3v1 se liší pouze tím, že nemá zadní vodící tyč. 

- MINI SCOOTER určeno pro ty nejmenší, ať už chlapečky nebo holčičky. Lehká balanční kolobka s velmi snadným zatáčením. Velikosti  a nosností vydrží do 6 ...7 let

- MAXI SCOOTER - pro děti od 6 let výše. Jedná se vlastně o robustnější a vyšší mini scooter.

- KIDS SCOOTER - lehká a rychlá balanční kolobka s velmi volným systémem řízení, vhodná pro aktivní děti od 6 let

 

2. FAKTOR VÁHY

Druhý velice důležitý faktor je samozřejmě váha dítěte, nejčastější váhové omezení na našich koloběžkách je 40kg, pouze v případě BERUŠEK je maximální povolená váha na doplňkovém sedátku jen 20kg. 


Často kladené dotazy:

 

Jak funguje "balanční" typ koloběžky ?

- Jakmile se dítě lehce opře do řidítka. přenese váhu tělíčka - kolečko se vytočí do strany. Tento typ zatáčení je velice populární a oblíbený, je pro děti nejpřirozenější a nejbezpečnější. Rozvíjí také motoriku dítěte, učí  správné rovnováze a držení těla.

 

Mám 3-roční dítě jakou koloběžku mám zvolit ?

- Důležitý není věk, ale především výška dítěte, podle které se správně rozhodnete do jaké výškové kategorie koloběžek patří. Optimální nastavení řídítek je pod úrovní ramen, nejlépe po prsa, aby se děti mohly rukama dobře zapřít o řídítka. Když pak např. najedou na výmol, díky správnému nastavení výšky řídítek, dovedou zamezit pádu a nárazu. Vyšší řídítka jsou nebezpečná, hrozí vybití zubů atd ... Při běžné výšce tříletého - čtyřletého dítěte vybírejte z MINI SCOOTERů.  Od pěti, šesti let zpravidla výška odpovídá spodní hranici nastavení  řídítek u MAXI SCOOTERů.

Stránka 1 z 1 - 2 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.