Tipy před první jarní vyjížďkou!

Návrh bez názvu

Už Vás teplé jarní počasí začíná nabádat k tomu, abyste ze sklepa po několika měsících opět vytáhli své koloběžky? Než vyrazíte na první jarní vyjížďku, tak se ale ujistěte, že koloběžka a další vybavení přečkalo zimu bez úhony.

Je obecně známo, že koloběžky jsou z pohledu údržby víceméně nenáročné. Podoba jarní údržby před novou sezónou samozřejmě ale záleží na tom jak jste koloběžku na konci minulého roku uskladnili. V tomto článku najdete stručný návod na základní údržbu, kterou zvládne každý jezdec!

 • Začněte nejprve základním očištěním celé koloběžky.
 • V druhém kroku se podívejte na kolečka. Zde záleží na tom, zda máte koloběžku s pevnými či nafukovacími kolečky. U pevných koleček posuďte jejich celkový stav a to jak moc jsou sjetá. Nezapomeňte na opotřebení ložisek a v případě potřeby kolečko vyměňte. U koloběžek s nafukovacími koly doporučujeme zkontrolovat, zda jsou pneumatiky správně nahuštěny, nebo dokonce někde neunikají. Nedohuštěné pneumatiky se při jízdě extrémně opotřebovávají a může to vést k jejich nevratnému poškození.
 • Dalším bodem jsou jednoznačně brzdy. Zde opět záleží na tom, zda máte pouze nožní brzdičku, ruční, nebo kotoučovou brzdu. Zkuste jejich funkčnost a případně zvažte nové, nebo se obraťte s dotazy na nás.
 • Nakonec se podívejte i na hlavové složení – sestavu ložisek zodpovědných za otáčení řídítek. Za normálních okolností by mělo jít o bezúdržbové místo. Stačí proto provést kontrolu dotažení. 
 • Vždy se před jízdou přesvědčte, zda jsou všechny šrouby a matky řádně utaženy. Zabere vám to jen pár minut, ale výrazně zvýší vaši bezpečnost i životnost koloběžky. Pozornost věnujte především šroubům na objímce, rychloupínacím páčkám a nezapomeňte také zkontrolovat připevnění stojánku či brzdičky.
 • Aby Vám koloběžka dlouho a dobře sloužila, je třeba kromě šetrného zacházení alespoň 2x za měsíc provést kontrolu ložisek a případně je vyčistit od nečistot a prachu.
 • U dětských tříkolových koloběžek se ujistěte, že z ní dítě přes zimu nevyrostlo. Ideální umístění řídítek je pro dítě v oblasti prsou, maximálně ramínek. Naše tříkolové koloběžky pro děti mají nastavitelnou výšku řídítek, takže vydrží i několik sezón! :)  

Když se některé části koloběžky opotřebí, tak to hned neznamená, že je na čase koloběžku vyměnit za novou. Ve většině případů stačí přikoupit náhradní díly, jako jsou nová ložiska, nová kolečka, gripy na řídítka, griptape na desku, nebo nové brzdy. Všechny tyto náhradní díly u nás najdete skladem. Pokud si s něčím nebudete vědět rady, obraťte se na náš zákaznický email obchod@skitt.cz kde Vám moc rádi ohledně vhodných náhradních dílů poradíme. :)

objímka

JAK VYMĚNIT GRIPY

K sundání starých gripů může být někdy potřeba větší fyzické síly. Sundávají se srolováním z tyče řídítek, nebo je můžete opatrně naříznout po celé délce gripu a následně roztrhnout a sundat. Pro nasazení nových gripů budete potřebovat lak - postačí běžný lak na vlasy z drogerie. Lakem pořádně nasprejujete část řídítek, kde grip bude a také celý grip z jeho vnitřní strany - díky laku jde snadněji nasunout na tyč řídítek a také slouží jako "lepidlo", aby se neotáčel během jízdy. Po nasunutí gripu na tyč ho srovnáte podle potřeby a přebytečný lak otřete. Pak už stačí jenom nasadit koncovku gripu a už za několik minut po zaschnutí laku můžete vyjet! :)

gripy

JAK VYMĚNIT GRIPTAPE

Griptape je nezbytnou součástí každé koloběžky. V první řadě je to bezpečnostní prvek, který vám při jízdě pomáhá udržet nohy na místě. Funguje protiskluzově i při provádění různých triků. V druhé řadě je griptape skvělým způsobem, jak dodat desce jedinečný vzhled. Je bohužel nevyhnutelné, že se vám časem ošoupe, takže když se stává méně zrnitým a přilnavým, je načase pořídit griptape nový! Najdete u nás náhradní griptapy na jednotlivé modely freestyle koloběžek. Pokud nenajdete vhodný, je samozřejmě možné koupit nejvíce rozměrově podobný tomu vašemu a doma si jej pomocí nožíku upravit. Po odstranění starého griptapu, očištění a osušení desky stačí pouze nalepit griptape nový a je hotovo! Při lepení griptapu je důležité zabránit vzniku vzduchových bublin.

griptape

JAK VYMĚNIT PEVNÁ KOLEČKA

Životnost koleček je velmi individuální a záleží na četnosti i stylu jízdy. Jsou jezdci, kteří se ke svému stroji a všem jeho komponentům umí chovat a kolečka jim vydrží dlouhé měsíce nebo i rok. Koloběžkou nesmýkají, kolečka čistí, nejezdí v prachu, špíně, bahně, v dešti, ve sněhu ani po kamínkách apod. Pak jsou ale i jezdci, kteří jsou toho pravým opakem a kolečka zničí i za pár týdnů. Když po kontrole zhodnotíte, že je čas na nová kolečka, nemusíte se bát - výměna je rychlá a jednoduchá. 

 1. Pomocí imbusu odmontujte zadní osičku.
 2. Poté vezměte kolečko a nasaďte ho.
 3. Nyní protlačte osičku skrz desku a kolečko.
 4. Prsty našroubujte šrouby a poté je utáhněte opět pomocí imbusu.
 5. Kolečko by se nemělo volně hýbat do stran, ale zároveň by se mělo bez problémů točit.
 6. Nyní odmontujte přední osičku.
 7. Vložte spacery do vidlice a nasaďte kolečko.
 8. Protlačte šroub vidlicí a kolečkem.
 9. Vložte matici a vše utáhněte.

kolečka 

Už máte koloběžku zkontrolovanou a náhradní díly vyměněné? Tak hlavně myslete i na bezpečnostní prvky! Pokud máte pocit, že jezdíte bezpečně a nemůže se vám nic stát, držíme vám palce a přejeme hodně štěstí - štěstí budete při nepoužívání kvalitní přilby totiž jistě potřebovat! Je jasné, že přilba pádu zabránit nemůže, ale může zmírnit jeho následky v citlivé oblasti hlavy. Nezapomeňte ani na odolné chrániče - u nás si můžete koupit jednotlivé chrániče nebo rovnou celou sadu! S chrániči budou vaše kolena a lokty v bezpečí před odřeninami. Pro zajištění bezpečnosti je nutné, aby koloběžka disponovala také dostatečným osvětlením a reflexními prvky a byli jste vidět i za zhoršené viditelnosti. Bezpečnost je prioritou číslo jedna!

chrániče